Tipy na výlety po okolí

Pension Nika najdete v obci Rosice nedaleko Brna.

Tato obec je protkána historickými památkami, různými zajímavostmi a také leží na jednom z vláken sítě cyklostezek. Proto je pension Nika vhodným ubytováním na Vaší pouti za poznáním.

Rosice Zámek Rosice

Dominantou města je zámek na kopci nad soutokem Bobravy s Říčanským potokem. Místní hrad byl přestavěn na zámek pravděpodobně za Pertolda z Lipé. Další přestavba do renesančního slohu proběhla za Žerotínů v 17. století. Posledním soukromým majitelem zámku byl Mořic Arnold baron Deforest-Bischofsheim, kterému byl po vzniku Československa majetek zestátněn. Dnes na zámku sídlí městská knihovna a expozice, která mimo jiné obsahuje mnoho pohlednic a dopisnic (několik set pohledů z Rosic a okolí).
Na návrší jižně pod zámkem, na bývalém hřbitově, stojí děkanský a farní chrám sv. Martina. Kostel je postaven v kombinaci gotického a renesančního stylu, ale románská okna ukazují na starší původ stavby.
Kostel sv. Martina
Další významná sakrální stavba je poutní Kaple Nejsvětější Trojice na jižním návrší města. Kapli založil majitel rosického panství Jiří Hausperský z Fanalu v 18. století. Ke kapli vede chráněná lipová alej s křížovou cestou, oficiálně registrovaná pod jménem Lipové stromořadí v Rosicích.
Na náměstí stojí kašna se sochou slovanské bohyně Živěny. Kašna byla instalována roku 1868 při příležitosti otevření prvního městského vodovodu. Pochází z Brna, kde stála na Lidické ulici.
Pod radnicí je vztyčen starý pranýř, který není používán od zrušení místního hrdelního soudu roku 1752. Na současném místě byl postaven roku 1959.
V Rosicích také sídlí včelařské muzeum s knihovnou Českého svazu včelařů a včelařskou chovatelskou stanicí.
Na poli pod oborou roste stará památní hrušeň, evidovaná v seznamu památných stromů jako Hrušeň pod oborou.

Možnosti sportovního vyžití:
  • čtyřdráhová kuželna
  • fotbalové hřiště
  • koupaliště
  • kulečníková herna
  • tělocvična ZŠ
  • krytý zimní stadion - celoročně otevřen

Památník Pohádky máje Památník Pohádky máje

Památník najdete v Ostrovačicích asi 6km od Rosic, kde se nachází pension Nika. K památníku se můžete dostat pěšky, autem, ale také po cyklostezce. Odtud když se vydáte po červené turistické trase dojdete k Podmokerské myslivně.
Podkomorská myslivna Podkomorská myslivna

Podkomorská myslivna je místem, kde žila Helenka z paní štíková románu? Pohádka máje ??. Je také místem, kde žije skutečná lesní dcera Helenka Nováčková. Stala se vyhledávaným turistickým cílem a také proto bylo do roku 2001 v myslivně ​​zřízeno malé muzeum s památníkem  Štíkova literárního odkazu. Před myslivnou je umístěna mramorová socha Helenky od Emila Hlavici. Od roku 2002 je Muzeum Pohádky máje umístěno přímo v obci Ostrovačice. V přírodním parku Podkomorské lesy se rozkládá přírodní rezervace.
Přírodní park Podkomorské lesy Přírodní park Podkomorské lesy

Přírodní park Podkomorské lesy je domovem areálu Pohádky máje. Park je tvořen rozsáhlou náhorní plošinou s průměrnou nadmořskou výškou 450 m n.m.. Převážnou část území parku tvoří listnaté dubohabrové lesy. Na území parku se nachází i velká část Brněnské přehrady s hradem Veveří.
Park je protkán hustou sítí lesních potoků a potůčků v povodí Svratky. Nachází se zde i řada studánek (nejznámější je Helenčina a Ríšova studánka) a pramenů s kvalitní pitnou vodou. Přírodní park nabízí své půvaby v každé roční době.
Najdete zde nespočet silniček, cest a pěšin, které vybízí k procházkám, cyklistickým výletům a v zimně i túrám na běžkách. Park je velmi blízko Rosic a proto je pension Nika ideálním volbou ubytování.

Rozhledna Vladimíra Menšíka Rozhledna Vladimíra Menšíka

Asi 10km od Rosic, kde je pension Nika, je 22 metrů vysoká moderní rozhledna, která byla nově vybudována po stržení původní dřevěné rozhledny, která zde stávala už od roku 1910 do roku 1938. Rozhledna je pojmenována po rodáku z nedalekých Ivančic, herci Vladimíru Menšíkovi a otevřena od roku 2007.
Rozhledna je velmi vyhledávaným turistickým cílem pro své umístění v obci Hlína, nejvýše položené vesnici Bučinského polesí. Můžete shlédnout celou Jižní Moravu, především Pálavské vrchy a za dobré viditelnosti mají být vidět i Bílé Karpaty a Alpy. Hlinská vrchovina leží na trase turistických stezek a cyklostezek a pension Nika je právě na jedné z nich.


Brněnská přehrada Brněnská přehrada

Nejvýznamnější rekreační oblast v Brně. Byla vybudovaná v letech 1936-1940 za účelem regulovat tok řeky Svratky tak, aby nedocházelo k povodním. Přehrada se rozprostírá severozápadně od Brna, zasazena v lesnaté krajině Podkomorských lesů.
V červnu jsou z její hladiny odpalovány ohňostroje v rámci programu Ignis Brunensis. Koupání je zde možné většinou jen na jaře a začátkem léta vzhledem k výskytu sinic. Můžete využít nespočet sportovních možností a to i v zimě, kdy se přehrada mění v obrovské kluziště, ale bývá i spojnicí pro běžkaře.
Dopravu po přehradě zajišťuje parník, v okolí se nachází mnoho značených turistických tras a cyklotras. Za navštívení stojí hrad Veveří, tyčící se nad hladinou. Pro turisty a cyklisty k němu byl vybudován most přes přehradu. Pension Nika je vzdálený asi jen 13km, tedy podle toho kam a jak se tam vydáte.

Hrad Veveří Hrad Veveří

Jde o jeden z nejrozsáhlejších a nejstarších hradních areálů nejen na Moravě ale i v celé v ČR. Tyčí se na vysoké skále nad Brněnskou přehradou, nad soutokem řeky Svratky a potoka Veverky. Vznikl na přelomu 12. a 13. století jako malý, prostýlovecký hrad, později se razantně rozšířil a vzniklo zde centrum rozsáhlého šlechtického panství.
Po válce byl nevhodně využíván a začal chátrat a pustnout. V nynější době se stále postupně renovuje. Během své rekonstrukce je zpřístupněn. Prohlídky jsou velmi netradiční a návštěvníci se tak mohou dostat přímo na místa, kde právě probíhají rekonstrukční práce. Expozice se tak každým rokem znatelně mění.
Pension Nika je od hradu Veveří vzdálen asi 13km autem, můžete se tam dostat ale i autobusem s přestupem v obci Hvozdec, nebo Veverská Bítýška a samozřejmě je tu i síť cyklostezek a turistických tratí.

Špilberk Špilberk

Nejvýznamnější brněnská památka, tyčící se nad historickým centrem města, je necelých 20km od Rosic, kde je pension Nika. Hrad byl založen Přemyslem Otakarem II. ve 13. století a sloužil moravským markrabatům. V 18. století se po přestavbě stal mohutnou barokní pevností, poté nejtěžším vězením rakouské monarchie, vojenskými kasárnami (kasematy) a nakonec muzeem.
Kasematy, dokončené v roce 1742 v době vlády Marie Terezie jsou nejnavštěvovanějším místem na Špilberku. na Špilberku můžete navštívím mnoho expozic a v letních měsících ožívají i hradní nádvoří a další prostory různými kulturními vystoupeními, koncerty, divadelními představeními i historickými bitvami.
Špilberk jistě stojí za návštěvu a náš pension Nika je snadno dostupný nejen autem, ale i autobusem a vlakem.

Holásecká jezera Holásecká jezera

Pro milovníky přírody je asi 23km od Rosic, kde je náš pension Nika, chráněná krajinná oblast v okolí obce Holásky na jih od Brna. Region protíná cyklotrasa, vedoucí do Rakouska a je zde možnost rybolovu.


Babí Lom (Rozhledna) Babí Lom (Rozhledna)

Rozhledna ve výšce 521m n.m. je oblíbeným cílem turistů. Najdete zde krásnou přírodu, rozmanité skály a nádherný výhled do malebného okolí v pozadí s obrysy města Brna a Pálavy. Rozhlednu najdete u Lelekovic asi 30km od Rosic, kde je pension Nika.
Dostanete se tam po červené turistické značce buďto z Lelekovic, odkud je cesta sice kratší, ale zato dost strmá anebo z Vranova, kde si užijete cesty mezi skalami. Je volně přístupná, ale pozor, prý tam straší :-).Těsnohlídkovo údolí Těsnohlídkovo údolí

Úzké a hluboké údolí nedaleko Bílovic nad Svitavou, pojmenované podle autora knihy Liška Bystrouška. Najdete zde studánku a Těsnohlídkův, Lolkův a Resselův památník.
Tento častý cíl cykloturistů i pěších je asi 30 km od Rosic, kde je pension Nika.

Mariánské údolí Mariánské údolí

Jedno z nejhezčích míst Brna leží kousek za Líšní asi 30 km od Rosic, kde je náš pension Nika. Údolím protéká potok Říčka, v jehož meandrech bylo vybudováno 5 umělých nádrží. Celým údolím lze projet na kole a občerstvit se v několika výletních restauracích.
Je zde mnoho zajímavostí jako například hradiště Staré zámky, vyhlídka Hornek, Hostěnické propadání, několik mlýnů, jeskyně Pekárnu, Ochozskou či Švédův stůl, zbytky Horákovského hradu, Mokerskou či Horákovskou myslivnu, Pacherův kříž... Zajisté zajímavý cíl Vašich výletů.Mohyla míru Mohyla míru

Nedaleko Brna, u obce Prace, asi 34km od Rosic, kde je pension Nika, je Mohyla míru - památník na počest obětí Napoleonovy vítězné bitvy u Slavkova. Je dominantou pietního "místa světla", v nějž se proměnilo někdejší bojiště.
Každoročně zde probíhá pietní akt k uctění padlých a to na přelomu listopadu a prosince. V muzeu nedaleko památníku můžete shlédnout netradičně pojatou multimediální expozici "Bitva tří císařů".